Piatok, 13 Január 2017 17:47

Odovzdávanie Betlehemského svetla v Užhorode

Bolo skore ráno 11. decembra. Okolo piatej som už bola hore a čakala na vlak do Prešova pretože meeting sme mali o siedmej rano. Vo vlaku som stretla spoluskautov z Košic, ktori mi robili spoločnost aj v Užhorode. O siedmej sme sa stretli, no neodišli sme načas, keďže pár členov posádky chybalo pre vynechany spoj. Cesta na Ukrajinu trvala asi dve a polhodiny. Na hraniciach boli až dve kontroli, keďže sme opušťali Schengen.

Ukrajina. No bolo vidno ze to je ina krajina. Ine budovy, ine jedlo, ini ludia. Po príchode sme odovzdali betlehemské svetlo v greckokatolickom kostole na liturgii. Ked sme sa fotili poprosili nas aby sme ukazali znak mieru pre Ukrajinu aby ludia videli, že aj na Ukrajine je snaha o mier a niektoré oblasti sú mierumilovné aj voči návštevníkom. Nasledovala veľmi zaujímavá prehliadka mesta, pri ktorej sa niektorí členovia výpravy začali nenormálne guľovať. Náš obed bol iny, pretože sme mali jedlo typicke pre Ukrajinu. Pri odchode sme na hranici stali veľmi dlho. Myslím, že skoro dve hodiny sme len čakali na to, aby nám vzali pasy z Ukrajiny. Teta Ukrajinka pri zbierani pasov niektorym neverila, že su to naozaj oni, pohlavie bolo na neuverenie, takže sa museli preukázat viacerými dokladmi. Keď sme sa konečne dostali na Slovensko nasledovalo par poslednych spoločných chvíľ s ľuďmi, s ktorými sme cestovali. Po príchode sme boli unaveni, pretože niektorí vstavali o tretej ráno, iní o štvrtej a rodáci z Prešova mali najľahšiu cestu nielen domov ale aj na meeting point. Rozlúčili sme sa a dúfame v ďalšie opätovné výlety na Užhorod alebo aj ďalej.

Text: Petra Liščinská
Foto: Maťo Gomulec