Utorok, 14 December 2010 23:16

Betlehemské svetlo v Prešove

Skautskí dobrovoľníci budú už po dvadsiatyprvý krát roznášať na Slovensku Betlehemské svetlo. Plamienok odpálený v Bazilike Narodenia Pána v Svätej zemi sa dostane k ľuďom v Prešove a okolitých obciach prešovského regiónu. Slávnostné zasvietenie veľkého lampáša sa uskutoční za účasti primátora mesta Prešov Pavla Hagyariho pred konkatedrálou Sv. Mikuláša v pondelok 20.12.2010 o 18.20 hod.Obyvatelia Prešova si Betlehemské svetlo budú môcť odpáliť od prešovských skautov vo štvrtok 23.12.2010 v čase od 10.00 hod. do 18.00 hod. taktiež pred konkatedrálou Sv. Mikuláša a v piatok 24.12.2010 v dopoludňajších hodinách pred viacerými kostolmi v Prešove.

Malý plamienok sa odovzdáva osobným odpálením plamienka zo sviečky na sviečku, z ruky do ruky medzi miliónmi ľudí vo vyše 30 krajinách Európy, na africkom i americkom kontinente. Posolstvom Betlehemského svetla je, aby sa šíril pokoj a mier v ľudských srdciach presne tak, ako sa od človeka k človeku šíri plameň Betlehemského svetla.

„Naším cieľom je odovzdať plamienok z Betlehema a poslať jeho posolstvo čo najväčšiemu počtu ľudí okolo nás. A aby tento symbol ľudskej lásky, pokoja, jednoty a porozumenia zavítal počas týchto Vianoc aj k tým, ku ktorým sa doteraz nedostávalo. Chceme tým v našom meste a spolu so skautmi z ostatných miest spojiť reťazou Svetla a jeho posolstvom ľudí po celom Slovensku,“ povedal Martin Kovalík, zástupca prešovských skautov a koordinátor betlehemskej akcie v prešovskom  regióne.

Na začiatku betlehemskej štafety stál tento rok desaťročný Stefan Ivatovic z Rakúska. Malý Stefan, ktorý pochádza z hornorakúskeho Attnang – Puchheimu, bol nominovaný za svoju pomoc v projekte začlenenia detí imigrantov do školského procesu. Stefanovi rodičia utiekli do Rakúska pred vojnou z Chorvátska, bývalej Juhoslávie. 23.11.2010 odpálil plamienok v rodisku Ježiša Krista a v sprievode  pútnikov ho prepravil  špeciálnym lietadlom do Linzu a do Viedne. Slovenskí skauti a delegácie ďalších dvoch desiatok krajín ho prebrali v sobotu 11. decembra 2010 počas slávnostnej ceremónie v kostole Neuerdberg vo Viedni. Od tohto okamihu začalo Svetlo pokoja a mieru roznášať milión ľudí vo viac ako 30 európskych krajinách vrátane Slovenska. Hneď podvečer ho prijala prvá dáma SR, pani Silvia Gašparovičová. V nedeľu 12. decembra 2010 ho skauti počas sv. omše v Chráme sv. Emeráma v Nitre slávnostne privítali na Slovensku a v Kostole sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci ho odovzdali poľským harcerom. Plamienok tento rok skauti doručili vlakovými spojmi do 300 miest a obcí a aj na najvyššie obývané miesto na Slovensku. Už sedemnásty rok bude žiariť nad Slovenskom z Observatória SAV na Lomnickom štíte.

Ak sa chcete o Betlehemskom svetle dozvedieť viac:

www.svetlo.skauting.sk

Novinky mailom