Skauti medzi ľuďmi šíria posolstvo z Betlehema

Vždy pred Vianocami skauti na celom Slovensku roznášajú Betlehemské svetlo – Svetlo pokoja a mieru, odpálené v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme.

Prvý ročník Betlehemského svetla sa uskutočnil ako súčasť charitatívnej akcie Svetlo v tmách na podporu postihnutých detí a ľudí v núdzi. Tento vianočný zvyk zaviedlo v roku 1986 Krajské štúdio rakúskeho rozhlasu ORF Horné Rakúsko a odvtedy nadobudol už celoeurópsky význam. Malý plamienok prenesený zo Svätej zeme sa odovzdáva osobným odpálením plamienka zo sviečky na sviečku, z ruky do ruky medzi miliónmi ľudí vo vyše 25 krajinách Európy, na africkom a severoamerickom kontinente. Slovenskí skauti sa k tejto tradícii pripojili v roku 1990.

Každoročne v prvej polovici decembra spolu so zástupcami dvoch desiatok krajín preberáme Svetlo pokoja od rakúskych skautov na slávnostnej pobožnosti vo Viedni. Prenesieme ho do Bratislavy. Tu ho na sv. omši slávnostne prijímame na Slovensku a symbolicky odovzdávame do rúk verejnosti. Svetlo osobne doručíme aj prezidentovi SR. Betlehemskú štafetu odovzdávame ďalej poľským harcerom. Zo Slovenska tak poputuje do východných krajín Európy – cez Poľsko a pobaltské štáty až do Ruska.

V jeden deň začíname vytvárať Reťaz svetla: skautské posádky ho doručia po 20 železničných tratiach do 300 miest a obcí na Slovensku – od Kútov na západe až po Čiernu nad Tisou na východe Slovenska. Postupne, ako ho odpaľujú v jednotlivých staniciach, vytvárajú jednotlivé články reťaze. Tu si ho odpaľujú skauti, zástupcovia farností i verejnosť. Až do Štedrého dňa ho potom skautské skupiny roznášajú do stoviek ďalších miest a obcí, ktoré nemajú vlakové pripojenie, tiež do tisícok kostolov, nemocníc, domovov sociálnej starostlivosti, azylových domov a k ľuďom priamo domov.

Naším cieľom je odovzdať plamienok z Betlehema a poslať jeho posolstvo čo najväčšiemu počtu ľudí okolo nás. A aby tento symbol ľudskej lásky, pokoja, jednoty a porozumenia zavítal počas týchto Vianoc aj k tým, ku ktorým sa doteraz nedostávalo. Reťazou Svetla a jeho posolstvom chceme spojiť ľudí po celom Slovensku.

Svetlo pokoja každoročne od roku 1994 žiari aj na najvyššie obývanom mieste v SR na Lomnickom štíte. Pracovníkom Observatória SAV na Lomnickom štíte ho vynášajú podtatranskí skauti.