Kvalita výchovy detí v Slovenskom skautingu

Od roku 2006 každoročne vytvárame prehľad o úrovni práce celej organizácie. Monitorujeme kvalitu našej činnosti, ktorú v januári 2007 ocenil aj známy americký cestovateľ, moreplavec, letec, skaut a držiteľ svetových rekordov Steve Fossett.

Monitoring a rating kvality podľa 20 kritérií

Skautský oddiel, ktorý chce získať výnimočný rating, musí dosiahnuť plusové hodnotenie vo vyše dvoch desiatkach kritérií: či skauting vytvára  u členov rebríček hodnôt a či ich skautský výchovný program úspešne vedie k osobnostnému rastu a zdokonaľovaniu sa v životných zručnostiach.

Deti a mládež musia viesť kvalifikovaní dobrovoľníci, ktorí ročne absolvujú ďalšie kurzy a školenia, či vedia pre mladých pripraviť atraktívny program, ktorý je plnohodnotnou a zmysluplnou alternatívou k iným, často nezdravým formám trávenia voľného času mládeže.

Oddiel takisto musí pri ktorejkoľvek svojej činnosti spĺňať zásady bezpečnosti, svoje aktivity si dlhodobo dopredu plánovať a získané prostriedky na svoju činnosť vedieť riadne vyúčtovať.